• +420 608 062 016
 • reditelka@skola-petrovice.cz
 • čp. 5, 403 37 Petrovice
 • Básničky a písničky

  VODA

  VODA Kdyby vody nebylo, nic by tady nežilo. Bez vody se nedá žít, čistá voda musí být. Proto vodu v úctě máme, my se o ní postaráme.

  RODINA

  Rodina Co to očka vidí?  (rozhlížíme se kolem sebe, ruku máme nad obočím) Vidí, vidí vidí.      (vzájemně na sebe ukazujeme) Tátu, mámu, holčičku,   (počítáme na jedné ruce) kluka, dědu, babičku.      (počítáme na druhé ruce) Spolu bydlí v domečku,    (ruce do špičky nad hlavou) na zeleným kopečku.        („kreslíme […]

  MAMINKA

  Maminka je moje kráska, maminka je klid a láska. Když se na mě usměje, hned na světě krásně je. Je to poklad který mám, nejcennější jaký znám.

  NA JAŘE ČÁP JEDE V KOČÁŘE

  Na jaře, na jaře, čáp jede v kočáře. Hej hopy, hej hopy, hej hopy hop. Čáp veze sluníčko, točí se kolečko. Hej hopy, hej hopy, hej hopy hop.

  SNĚŽENKA

  Táta včera na venku, našel první sněženku. Vedle Petrklíč, zima už je pryč.

  JEŽEK

  JEŽEK Běžel ježek po mechu, přišel domů s pláčem. Protože se ve spěchu srazil s křemenáčem. Máma řekla: „Nač ten pláč? Styď se aspoň trošku! Koukej, jak má křemenáč popíchanou nožku!“  

  BARVY

  Žluté je sluníčko, zelená je tráva. Červené je jablíčko, už to umím sláva.

  JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA

  Jaro, léto, podzim, zima – to je celý rok. Stejně letos jako loni, tak i napřesrok. Po jaru je vždycky léto, podzim po létu. A než-li se nadějeme, zima už je tu. Když je jaro v plné kráse, když má zelenou. Na trávníku kluci hrají s míčem kopanou. Po jaru je vždycky léto, podzim po […]

  My tři králové jdeme k vám

  My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka. Z daleka je cesta naše, do Betléma mysl naše. Co ty černej, stojíš vzadu, vystrkuješ na nás bradu. A já černej vystupuju a nový rok Vám vinšuju. A my taky vystupujem a nový rok […]

  Anděl seděl na obláčku

  Anděl seděl na obláčku, čáry máry čaroval. Vyčaroval Mikuláše, ten se z toho radoval. Pozor na to, milé děti, čarování není žert. Něco se mu nepovedlo, a tak přibyl ještě čert.

  SNĚHULÁČEK

  Sněhuláček panáček, má na hlavě plecháček. Místo uší uhlíky, a až dolů knoflíky. Chodí chodí bos, a má dlouhý nos.

  PETROVICKÁ BÁSNIČKA

  V Petrovicích na náměstí, jdem vám popřát hodně štěstí. Stromeček si rozsvítíme a přitom vás pobavíme. Vánoce se kvapem blíží, tak, mami, honem na perníčky zaděláme v díži. Upečem jich dost a dost, všem mlsálkům pro radost. Mami pomoc, cukroví se pálí, tuhle vůni poznám zdáli. Jó Vánoce! To bude radosti! Snad váš kapr bude […]

  STRAŠIDLO

  Co to slyším, cupy, dupy? Ježí se mi z toho chlupy. Koukám na tu divnou věc, nejsem přece zbabělec! To náš přítel zajíček hopsal si přes chodníček.

  BEDLA

  Stojí, stojí bedla, ráda by si sedla a vzala si pletení, noha jí už dřevění. Vítr na ní fouká, bedla smutně fouká, vzala by si ponožku, obula jí na nožku.

  BROUČEK

  Malý brouček spinká v trávě, probudil se dneska právě. Protáhnul si hlavičku, nožičky, ručičky, pak si obul bačkůrky a utíkal do školky.

  MAMINKA

  Maminka je moje kráska, maminka je klid a láska. Když se na mě usměje, hned na světě krásně je. Je to poklad který mám, nejcennější jaký znám.

  NA JAŘE ČÁP JEDE V KOČÁŘE

  Na jaře, na jaře, čáp jede v kočáře. Hej hopy, hej hopy, hej hopy hop. Čáp veze sluníčko, točí se kolečko. Hej hopy, hej hopy, hej hopy hop.

  JARO

  Když se březen vydaří, je to krásné předjaří. Když se projdeš trochu venku, hned narazíš na sněženku.

  JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA

  Jaro, léto, podzim, zima – to je celý rok. Stejně letos jako loni, tak i napřesrok. Po jaru je vždycky léto, podzim po létu. A než-li se nadějeme, zima už je tu. Když je jaro v plné kráse, když má zelenou. Na trávníku kluci hrají s míčem kopanou. Po jaru je vždycky léto, podzim po […]

  My tři králové jdeme k vám

  My tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví vinšujem vám. Štěstí, zdraví, dlouhá léta, my jsme k vám přišli z daleka. Z daleka je cesta naše, do Betléma mysl naše. Co ty černej, stojíš vzadu, vystrkuješ na nás bradu. A já černej vystupuju a nový rok Vám vinšuju. A my taky vystupujem a nový rok […]

  Anděl seděl na obláčku

  Anděl seděl na obláčku, čáry máry čaroval. Vyčaroval Mikuláše, ten se z toho radoval. Pozor na to, milé děti, čarování není žert. Něco se mu nepovedlo, a tak přibyl ještě čert.

  PETROVICKÁ BÁSNIČKA

  V Petrovicích na náměstí, jdem vám popřát hodně štěstí. Stromeček si rozsvítíme a přitom vás pobavíme. Vánoce se kvapem blíží, tak, mami, honem na perníčky zaděláme v díži. Upečem jich dost a dost, všem mlsálkům pro radost. Mami pomoc, cukroví se pálí, tuhle vůni poznám zdáli. Jó Vánoce! To bude radosti! Snad váš kapr bude […]

  O STARÉ BRAMBOŘE

  Jedna stará brambora, koulela se ze dvora. Koulela se po kamení byla tu – a už tu není. Moc se bála, že ji sníme, uvaříme, rozkrájíme, osolíme, omastíme a břicho si nasytíme.

  MOJE TĚLO

  Moje tělo mozek řídí, oči ty to dobře vidí. Pod hlavou je krček malý, na rukách jsou velké svaly. Na nich máme prstů pět, spočítáme si je hned. V hrudním koši srdce máme, do bříška si jídlo dáme. Nohy obě procvičí se, venku dobře skotačí se.

  K ČEMU JSOU HOLKY NA SVĚTĚ

  K čemu jsou holky na světě? Aby z nich byly maminky, aby se pěkně usmály na toho, kdo je malinký. Aby nás měl kdo pohladit a vyprávět nám pohádku. Proto jsou tady maminky, aby náš svět byl v pořádku.